Září 2015

Slabost Victorie Bergmanové

3. září 2015 v 10:59 | Zlatka |  KNIHY
První kniha téhle severské detektivní trilogie se mi do rukou dostala náhodou… musela mě zaujmout na nějakém profilu na databazeknih.cz a já si ji pak uložila. Vtipné je, že jsem myslela, že by se tahle kniha mohla líbit mamce, ale mamka pak šmejdila na mém profilu v databázi, aby našla nějakou inspiraci na dárek pro mě, a tak jsem Vraní dívku nakonec dostala já :D

Kniha se chlubí tím, že je světový bestseller a také červeným štítkem s "JEN PRO SILNÉ POVAHY", nejspíše protože zpracovává dost citlivé téma zneužívání dětí.

Protože se jedná o opravdu spletitý příběh, kde prakticky všechno souvisí se vším, nemůžu/nechci vám toho moc prozradit, a tak vám jen řeknu, že se děj točí kolem komisařky Jeanette Kihlbergové, která dostane na starost vyšetřování vražd mladých přistěhovaleckých chlapců, kteří jsou mumifikovaní, napumpovaní chemikáliemi, se známkami mučení a aby toho nebylo málo, jsou i kastrovaní. Druhou postavou je psycholožka Sofia Zetterlundová, která se snaží pomoci záhadné Victorii Bergmanové a mladému muži ze Sierry Leone - oba trpí rozštěpem osobnosti.
Těl přibývá, stopy žádné, obě hrdinky se musí vypořádat ne jen s tím, co se děje v práci, ale také bojují se svými osobními démony. Ke konci knihy se dočkáme dost podstatného zvratu a všechno začíná zapadat do sebe jako puzzle, ale nemyslete si, že v tom už začínáte mít jasno, protože v druhém díle Hladový oheň zjistíme, že ta skládačka má přeci jenom víc dílků, než jsme očekávali. V Pýthiiných radách navíc zjistíme, že hrůzné události nezačali vraždami chlapců, ale už během 2. světové války na Ukrajině.

Jak bude vyšetřování probíhat a jak skončí, si přečtěte sami J. Opravdu si myslím, že tahle trilogie stojí za to, i když bych k ní měla pár výtek:
- komplikovaný spletitý děj - někomu se může zdát, že je to až příliš překombinované
- mnoho postav - můžete se ztrácet v ději i v postavách, naštěstí autory napadlo dát na začátek třetí knihy přehled postav a pár podstatných poznámek k nim J
- těžké téma - jak jsem řekla, točí se to kolem zneužívání dětí, sexuálně i jinak, když jsem četla komentáře některých lidí, tak jim to skutečně dělalo problém, tak si říkám, že asi nejsem normální, protože se mnou to nic nedělalo, nějak mi emoce hlavních hrdinů vůči těm hrůzám nepřipadaly skutečné a ty hnusy jsem četla s docela chladnou hlavou.
Anotace k jednotlivým dílům a informace k autorům naleznete zde.

ad