Gulliverovy cesty

19. ledna 2012 v 20:10 | Zlatka |  KNIHY
Autor: Jonathan Swift
Nakladatel: Albatros
Počet stran: 245

Můj názor: Vrazi. Ne, nesmysl. Čistě jen můj nesmysl. Nevím, jak mě napadlo si dobrovolně vybrat k referátu zrovna Gulliverovy cesty. Ale jo vím, byla to kniha, o které jsem věděla, že jí mám doma :D... Kéž bych neměla. Za ten jeden školní rok mám přečíst minimálně 5 knih na maturitu. Půl rok v prdeli (omlouvám se za ten výraz :D) a já jsem teď dočetla knížku o necelých 250 stránkách. Můj táta to četl v 10 letech a neměl s tím problém. Teď nevím, jestli jsem na to prostě jenom příliš stará, nebo je to spíše klučičí četba... ale spíše prostě a jednoduše to není můj šálek čaje. Našlo se pár hlášek, které mě pobavily, nicméně většinu času jsem se nudila a bude to pravděpodobně tím, že se autor vyžíval v popisu, než ve vypravování. Pokud chcete znát můj názor lépe, sjeďte níž a čtěte mou 1. knihu v myšlenkách pro rok 2012 :)

Anotace: Gulliverovy cesty, které již přes tři sta let vycházejí stále v dalších vydáních, nastavují nemilosrdně zrcadlo lidské zlobě a zkaženosti. Droboučcí obyvatelé Liliputu, obři z Brobdingnagu, vyznavači vědy z ostrova Laputy i ušlechtilí Hvajninimové jsou zděšeni a pohoršeni Gulliverovým vyprávěním o tom, jaké zvyky panují v jeho rodné zemi. Nesmrtelný příběh poskytuje látku k zamyšlení malým i větším čtenářů.


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jak už jsem psala výše... povinná četba.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
neustálé cesty
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Frrchh (aneb představte si frkání koně :D)
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být. No, rozhodně bych nechtěla být jeho ženou, protože zatímco on se plavil, kam chtěl, užíval si svoje "neobyčejné dobrodružství" a při poslední cestě se ani nehodlal vrátit... Tak ona doma vychovávala děcka (nebo jenom jedno děcko... už ani nevím). A když se vrátil, ještě z ní byl zhusený. Takového parchanta bych vykastrovala.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum. Vymyslet si národ s lítajícím ostrovem, jehož obyvatelé mají divně pokroucenou hlavu... to už chce ždibec fantazie :D Ráda bych vymyslela něco smysluplnějšího, ale bohužel GC mě vážně nijak neohromily.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav. Jenom jedno? Jak už jsem řekla, není to nic pro mě, takže je tu spousta věcí, které bych vytkla, ale nejvíce mi vadilo, že se autor zaměřoval na některé věci a popisy až příliš detailně, zbytečně to prodlužovalo příběh, který podle mě postrádal větší děj. Ale pravděpodobně to bude tím, že se jedná o společenskou satiru na tamní dobu, o které bohužel nic nevím, a tak se nemůžu mračit a zároveň se šklebit nad blbostma, které si tehdy Anglii vymysleli.
2/10

*Zdroj obrázku a anotace - albatrosmedia.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 19. ledna 2012 v 20:33 | Reagovat

Viděla jsem film a docela se mi to líbilo.. Nečetla jsem to a na někdy v budoucnu jsem si to i plánovala.. Teď koukám, že je dobře, že jsem s tím nezačala. Z toho, co říkáš, fakt chudák jeho žena. A dlouhý, bezdějný popisy v knihách taky nemusím. Pokud nejsou podány nějak zajímavě, což většinou nejsou.

2 Zlatka Zlatka | Web | 19. ledna 2012 v 21:08 | Reagovat

[1]: Tak tohle je jen čistě můj názor ;) Někomu se knížka asi určitě líbí, když patří mezi klasickou literaturu :) Tak to můžeš zkusit a sama uvidíš ;) Podle mě to ale bylo naprosto bezdějové.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama