Objev kouzlo knih (poupravená verze)

15. května 2011 v 12:20 | Zlatka |  DALŠÍ ČLÁNKY
Zdravím, přináším vám článek, který mi vydali na krásná.cz. Je trošku pozměněný - například nechybí druhý odstavec, který mi editoři smazali, a za větu s "IN" a "OUT", kvůli které se do mě pár lidí pustilo, jsem pro jistotu dopsala do závorky, že se jedná o ironii :)

Dále bych chtěla říct, že jsem vděčná za všechny vaše komentáře, jak ty kladné, tak ty, ve kterých mě kritizujete, alespoň vím, čeho se mám příště vyvarovat :) Co mě ale mrzí je, že mi několik z vás neustále psalo, že s fantasy na gymnáziu neobstojím. Já jsem ve svém článku jasně napsala, že mám ráda fantasy, a proto ode mě moc typů na knížky jiného žánru nemáte čekat. Ale to neznamená, že si nepřečtu klasického autora, nebo když si ho přečtu, tak mu neporozumím. Ne gymnáziu ještě nejsem, ale až tam budu - ano, vím, že na moje knížky mi nezbude moc času a místo toho budu lítat po knihovnách a shánět klasické autory, které budeme probírat. Ale do té doby nemám důvod se nutit číst něco, co mě nebaví tolik, jako fantasy. Sama jsem psala, že máme celou škálu různých žánrů a logicky si tedy vybereme ten žánr, který nám má co nabídnout. Z klasiky jsem četla jenom Rozum a cit od Austenové a Kladivo na čarodějnice od Kaplického, obojí mě bavilo a v budoucnosti si hodlám přečíst i další knihy od Jane Austenové a mám i seznam knih klasických autorů, které bych si přečetla i já sama i bez toho, jestli to je povinná četba nebo není. Ale já vám fantasy knihy nevnucuju, tak prosím vy mně nevnucujte klasiku a neříkejte mi více-méně, že na gymnázium nemám, protože čtu fantasy. Neznáte mě, takže mě nesuďte podle toho, co čtu :)


Objev kouzlo knih

Být někde venku s přáteli a užívat si s nimi sluníčka je bezpochyby jedna z našich nejoblíbenějších aktivit. Kdo by taky chtěl doma trčet a užírat se nudou, že ano? Ale co když venku lije jako z konve?

Doma si můžeme najít řadu dalších činností a koníčků, kterými můžeme skvěle zabít volný čas. Můžeme se koukat na filmy a seriály, někteří z nás hrají hry na PC, druzí něco tvoří a vyrábějí, někteří brouzdají po internetu a jiní zase jen tak chytají lelky. Někteří prosazují to, druzí ono - já prosazuju knihy.

Mnoho dnešních teenagerů považuje čtení knih jako naprosto nudnou a neatraktivní činnost. "IN" je dneska akorát kouření a chlast a knihy jsou samozřejmě "OUT" (ironie). A tak mnozí teenageři automaticky škatulkují čtení knih jako naprosto nudnou a trapnou činnost, kterou provozují pouze šprti. Čtení asi vážně nemůže okouzlit úplně každého, ale myslím, že každý by si mohl najít knihu, kterou by si určitě oblíbil, i přesto, že třeba raději kouká na televizi, a tak určitě není důvod hned čtení knih odsuzovat.

Já sama jsem patřila mezi lidi, kterým čtení nic neříkalo, tedy až do doby, než jsme ve třetí třídě neměli mimočítankovou četbu, která mě tedy jaksi "nakopla" ke čtení knih. Od té doby mám pořád něco rozečteného a rozhodně nelituju času, kterým knihám věnuju.

A co mě tedy na knihách tak okouzlilo?

1) Můžeme utéct do světa, ve kterém bychom chtěli žít.

Protože knihy mají samozřejmě různé žánry - od životopisných, přes červenou knihovnu, detektivky až po sci-fi, fantasy ad. - vybereme si logicky knihu, která nám popisuje svět, který nám má co nabídnout. Chceš něco, kde autor ukazuje svět takový, jaký opravdu je? Přečti si něco životopisného, nebo historického. Chceš naopak utéct do světa elfů, čarodějů, upírů a dalších nadpřirozených bytostí? Sáhni po fantasy knihách, těch se nám v současnosti nabízí celá škála a stále přibývají další a další.

2) Fantazii se meze nekladou.

Když koukáme na film nebo seriál, musíme se spokojit s herci, kteří tam hrají, v knihách nás "omezuje" jen popis, který nám utvoří autor knihy, ale je zase jen a jen na nás, jestli tento popis přijmeme, nebo ne. Klidně si můžeme v roli hrdiny představit našeho oblíbeného herce a vůbec - když je kniha dobře napsaná, nevnímáme psané slovo a stránky, které otáčíme. Celý děj se nám před očima promítá jako film.

3) Můžeš díky nim poznat nové lidi, nebo se spřátelit s lidmi, se kterými sis předtím třeba neměl(a) co říct.
Teď s nimi můžeš živě diskutovat o tom, jak se bude příběh dál vyvíjet, můžete se bavit o tom, jací herci by se do jednotlivých rolí hodili, kdyby se kniha později měla zfilmovat. S trochou fantazie a talentu na psaní můžeš psát tzv. FanFiction - tedy povídku, která navazuje na danou knihu, nebo alespoň obsahuje stejné postavy. Toto je velmi zábavné, může tě velmi překvapit, co všechno dokážou ostatní fanoušci knihy s postavami knih vymyslet za nové příběhy, některé z nich tě třeba můžou bavit dokonce více než původní kniha, podle které byla FF napsána. A někteří opravdoví nadšenci pak dokonce podle knih se svými přáteli hrají hry a pořádají různé srazy fanoušků. Neměj proto strach, že by tě knihy odtrhly od společenského života, protože často díky nim můžeš poznat skvělé lidi, se kterými navážeš nová přátelství.

Na závěr vám ještě dám pár tipů na knížky a knižní série, a jelikož preferuji fantasy, moc typů knih jiného žánru ode mě bohužel nečekejte.

Tak tedy holkám, které propadly upírům, doporučuji sáhnout po Vampýrské Akademii od americké autorky Richelle Mead. Tato série sklidila úspěch po celém světě a u nás už vyšlo dokonce všech 6 dílů. Je plná akce a samozřejmě nechybí ani krásní a sexy chlapi :-)

Kluky (stejně jako holky) by mohla bavit série o Darrenu Shanovi od Darrena O'Shaughnesseyho, tato série u nás už také vyšla celá a má 12 dílů, Madame Oktou počínaje. Tahle série je trochu z jiného soudku, protože Darren je na začátku knihy ještě člověk, proč a jak se stane upírem se, dozvíte, až si knížku přečtete ;-)

Pro otrlejší (a možná o něco starší) čtenáře doporučuji sérii o Anitě Blakeové od spisovatelky Laurell K. Hamiltonové. Hlavní hrdinka Anita Blakeová je nekromantka - živí se oživováním zombií, ale také zabíjením nemrtvých potvor jako oficiální popravčí. Setkáte se tady se spoustou dalších nadpřirozených bytostí, například se ghůly, lamiemi a všemi možnými dlaky. Je zde vše, co potřebuje dobrý příběh, akce, napětí a samozřejmě i nějaké to řešení vztahů. Padají zde i skvělé hlášky, takže u této série se určitě nudit nebudete.

Další upíří sérií protkanou i jinými tvory je tentokrát česká série o Tině Salo od Petry Neomillnerové, která teda nadávkami neplýtvá, takže kdo to má rád tvrdě, určitě neváhejte sáhnout i po dalších jejích knihách.

Pokud máte chuť si trochu zavlčit, určitě doporučuji knihu Ritus a Sanctum od Markuse Heitze. Tahle dvojdílná série je psaná ve dvou časových liniích (minulosti a současnosti) a řekla bych, že je možná pro náročnější čtenáře, ale pokud budete mít s příběhem trpělivost a dočtete jej do samého konce, určitě si knihy oblíbíte, myslím, že má skvěle propracovanou a bohatou zápletku, kterou u jiných knih podobného žánru často postrádám.

Poslední dobou se do módy dostali andělé, takže pokud máte rádi romantiku, ale i napětí, určitě si přečtěte Zavrženého od Beccy Fitzpatrickové a nedávno u nás vyšel i další díl s názvem Crescendo.

Takovéto správné fantasy je určitě série Odkaz dračích jezdců od Christophera Paoliniho. První díl Eragon byl i zfilmován, takže pokud přeci jenom nesáhnete po knize, určitě koukněte na film :-)

Pokud máte chuť na něco životopisného ale vtipného, doporučuji Můj vysvlečenej deník od Johany Rubínové, jelikož je životopisný, tudíž podle pravdy, určitě vás překvapí, co všechno se může v životě obyčejné dívky stát :-)

Holkám začátečnicím určitě poradím sérii od Karen McCombieové, která začíná knihou Alice a… Dóóóst dobrá rodinka. Je to četba od 11 let, proto na to berte ohledy, já to taky nějak v tomto věku četla, ale myslím, že by to začátečnice mohlo bavit. Hlavní hrdinka Alice řeší problémy, jaké může mít kdokoli z nás. Je to vtipné a samozřejmě i romantické. Takže holky s chutí do toho :-)

Kluky (ale samozřejmě i holky) by mohla bavit série Husí kůže od R. L. Stinea. Knihy na sebe nijak nenavazují a jsou tenké, takže pro začátečníky jako stvořené, i zde se ale jedná o knihy určené pro čtenáře od 11 let, takže opět berte trochu ohledy, zápletky jsou vážně jednoduché, co se mi ale na knížkách vážně líbí, je, že ne všechny končí dobře.

Myslím, že ke knížkám jsem řekla snad vše, co jsem chtěla, takže už vám jen popřeji pěkné počteníčko, snad jsem alespoň některé z vás nečtenářů trochu navnadila, nebo alespoň otrlým čtenářům poskytla typy na nové knihy, které by je mohly bavit :)

Doufám, že vás knihy nezklamou ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | E-mail | Web | 15. května 2011 v 12:34 | Reagovat

Eragon se mi vůbec nelíbil. Zdá se mi to jako slátanina všech možných fantasy klišé.

2 Zlatka Zlatka | Web | 15. května 2011 v 12:50 | Reagovat

[1]: Tak to je samozřejmě věc názoru =)

3 Tess Tess | Web | 15. května 2011 v 13:02 | Reagovat

myslím, že na gymnáziu nezáleží až tolik na tom, co člověk čte. Protože i když to zní divně, jsou lidi, co za celé 4 roky nepřečtou ani knížku a odmaturují.. což ovšem spíš ukazuje na kvalitu školství a výuky...

4 idees idees | Web | 15. května 2011 v 13:08 | Reagovat

[1]: eragon je jedno z nejlepších fantasy jaké kdy kdo napsal :)

5 Charsi Charsi | Web | 15. května 2011 v 13:20 | Reagovat

ten článek jsem četla a je skvělý :-) Každý má jinou představivost a každá kniha mu sedne jinak. Knihy, sny magie a záhady to je moje :D

6 elizabeth aletwi elizabeth aletwi | 15. května 2011 v 13:29 | Reagovat

[4]:já eragona moc ráda nemám, ale já nemám ráda fantazi celkově
husí kůži  jsem četla ve čtvrtý - pátý třídě, s tím špatným koncem máš pravdu, líbilo se mi že jsem nevěděla jak to skončí

nic jiného neznám stoho cosi psala neznám
mám radši detektivky

7 Zlatka Zlatka | Web | 15. května 2011 v 13:47 | Reagovat

[6]: Detektivky mám taky ráda, ale je fakt, že je nečtu a když už, tak nějakou právě fantasy detektivku, i když tam většinou vraha poznáš hned.

Ale můžo ti doporučit Krásné zlo od Rebeccy James - není to teda detektivka, ale to psychologický thriller, ale líbilo se mi to a řekla bych, že konec byl dost překvapivý :)

8 elizabeth aletwi elizabeth aletwi | Web | 15. května 2011 v 13:59 | Reagovat

[7]: skusím :-D
trillery mám taky ráda
mimochodem: je to na obrázku tvoje knihovna? na krásná.cz se tahle otázka objevyla několikrát, ale nevzoomínám si že bys odpověděla :-D

9 Tess Tess | Web | 15. května 2011 v 13:59 | Reagovat

[7]: Krásné zlo mám doma.
Občas se chodím pokochat do knihkupectví a ten obal mě hned zaujal. A knížku jsem prostě musela přečíst jedním dechem.

10 Zlatka Zlatka | Web | 15. května 2011 v 14:11 | Reagovat

[8]: Odpověděla jsem, ale nevadí :D Ano je to moje knihovna :D

11 Peťka ;) Peťka ;) | Web | 15. května 2011 v 18:34 | Reagovat

já fantasy zbožňuju a přechodila jsem s ním celou obchodku a teď jsem na vysoké, takže tyhle názory bych si vůbec nebrala nějak osobně. každému se prostě líbí něco jiného. je pravda, že teď jsem fantasy nečetla už hodně dlouho, protože kvůli škole nestíhám, ale jakmile mi začnou prázdniny, hned si zase něco přečtu, protože fantasy je prostě fantasy... a po té záplavě klasiky se na to opravdu těším...
co se týče tvé četby, četla jsem jenom eragona a následující dva díly a dle mého názoru je to jedno z nejlepších fantasy, které jsem měla v ruce. první díl jsem četla asi v 8. třídě, nevím přesně a neskutečně mě oslovil a ovlivnil...

12 elizabeth aletwi elizabeth aletwi | 15. května 2011 v 20:38 | Reagovat

[10]: dobrá knihovna :-D

13 Lampgirl [Nadporučík Lewisová] Lampgirl [Nadporučík Lewisová] | Web | 16. května 2011 v 0:35 | Reagovat

Většinu z doporučených knih jsem četla, ha! Jsem na sebe pyšná. :D

14 michka michka | Web | 18. května 2011 v 23:40 | Reagovat

Jop, tak rozhodně s tebou souhlasím v tom, že podle názoru většiny dnešních teenagerů je čtení knih pro šprty a že je mnohem víc cool říkat, že ještě nic kromě povinné četby ve škole nečetli. Některé z tvých doporučených knížek jsem četla, i když mě docela mrzí, že se tam neobjevila žádná česká fantasy (ať si říká kdo chce, co chce, některé autory máme fakt dobré). Z toho bych doporučila určitě knihy od Žambocha (český fantasy mág =)), určitě by sis měla přečíst sérii Wetemaa a co se týče vlkodlaků, neměla bys vynechat ani Vlčici (od Žemličky). A ze světových fantasy knížek si musíš určitě přečíst i něco od Loevenbrucka, Gartha Nixe, sérii Strážců času, rozhodně nesmíš vynechat Tolkiena a... zbytek mi teď vypadl =). A co bych ti doporučila z klasiky... určitě Na Větrné hůrce, je to nejdokonalejší kniha všech dob. Já osobně jsem si taky dost oblíbila Hraběte Monte Crista, Navzdory básník zpívá, i Evžen Oněgin člověka po prvních 2 hlavách začne bavit, mohla by tě bavit i Kočka na rozpálené plechové střeše, skvělý je i Fantom Opery... jop, a rozhodně bys neměla vynechat dílo Oscara Wildea. Pokud se rozhodneš si nepřečíst ostatní, co jsem ti doporučila, tak jeho vynechat nemůžeš - četla už jsem toho od něj hodně a vyloženě jsem se zamilovala do jeho stylu psaní - má skvělý vypravěčský talent, srší ironií a satirou a spousta aforismů jeho postav je legendárních (a při té příležitosti můžeš zkouknout i 3 jeho díla, která se zatím zfilmovala =)).
A pokud tě to utěší - já jsem blázen do fantasy literatury, rozhodně je mým nejoblíbenějším žánrem (klasiku jsem vlastně začala číst až na gymplu) a na gymplu proplouvám úplně bez problémů, takže nechápu ty chytré řeči o tom, že bys s fantasy mohla mít na gymplu problém - rozhodně to není pravda =)

15 Zlatka Zlatka | Web | 19. května 2011 v 14:34 | Reagovat

[14]: Tak Na větrné hůrce, díla Wildea a Fantoma Opery mám rozhodně v plánu si přečíst... vlastně doma mi chybí jen ten Fantom Opery, který vždycky mamka nechá v knihkupectví objednat a když tam přijdeme je už zase vyprodaný :( :D
O Hraběti Montu Cristu a Evženu Oněginovi jsem samozřejmě slyšela (kdo ne? :D), ale uvidíme no... A o ostatník jsem neslyšela vůbec, ale mileráda se podívám, o čem to je a třeba si to nakonec i koupím a přečtu =)

Mimoto, jedno české fantasy tam zmíněné je :) - série o Tině Salo od Petry Neomillnerové :)

16 michka michka | Web | 19. května 2011 v 22:09 | Reagovat

Tak to ti opravdu závidím, že máš Wildea doma, já jedu přes knihovny =/ Jop, a co se týče toho Fantoma - rozhodně pak nečti Fantoma Manhattanu, je to od jiného autora (dost arogantního s dost velkým egem, podle jeho poznámky k prvnímu Fantomovi), jakési volné pokračování... a přesně ve stylu Američanů :-!
No, on ten Monte Cristo je docela dlouhý a začátek mě taky moc nebral, ale později jsem se do něj vážně zamilovala =) a toho Oněgina si možná nech na později, třeba až budeš Puškina probírat na gymplu, ono ti to ten příběh asi víc přiblíží =)
No jo, vidíš, té jsem si nevšimla =) A abych byla upřímná, jako jedna z mála českých fantasy mě zrovna série o Tině Salo nezaujala =)

17 Misha Misha | Web | 26. května 2011 v 13:18 | Reagovat

Většinu z toho, co zmiňuješ, jsem četla. Hlavně Anitka a Vampýrská jsou srdcovky:D Je super, že se u nás teďka tenhle žánr tak rozvíjí. Už jsem ke čtení zlanařila polovinu mých kámošek a jde to hodně poznat třeba i na tom, že přestaly dělat takové debilní chyby, když si píšeme.

18 Andie Andie | 6. července 2011 v 0:06 | Reagovat

Docela ráda bych si to přečetla,jenomže je to dlouhý jako blázen.Tz že si to nějak rozkouskuju a za den přečtu kousín, páč sem moc lína abych psala a četla pořádně, ale moc se těšim až si to přečtu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama