Květen 2011

Úžasná Zeměplocha 18: Maškaráda

21. května 2011 v 17:33 | Zlatka |  KNIHY
Autor: Terry Pratchett
Nakladatelství: Talpress
Počet stran: 397

Po knize jsem sáhla hlavně proto, že je na motivy Fantoma Opery. A navíc bylo fajn na chvilku zapomenout na upíry a vlkodlaky a přečíst si fantasy z trochu jiného soudku.
Maškaráda je 18. dílem ze světoznámé série Úžasná Zeměplocha. Série má v současné době asi okolo 30. - 35. knih a to nepočítám Výtvarné umění Zeměplochy, Kuchařku Stařenky Oggové a mnoho dalších titulů doplňující tuto vtipnou fantasy ságu.
Já jsem tedy trošku blbě šáhla až po osmnácté knize, takže mi sem tam něco v příběhu uniklo, ale autor často sám některé záležitosti týkajících se postav a Zeměplochy vysvětluje ve svých poznámkách, ve kterých se odráží i to, že ke svým postavám má vztah a hlavně to, že Pratchett je tedy vážně totální "fantasmagor" :D Protože, když jsem knihu četla, někdy jsem měla fakt "hubu do kořán" :D Hlášky, popisy postav a už jen fakt, že ho něco takového napadlo... A ty popisy byly vážně skvostné, což mě přivádí k překladu - obdivuji Jana Kantůrka, že něco takového vůbec dokázal přeložit, i když nějaké chyby tam jsou a jde to poznat, i když jste knihu nečetli v originále, ale i tak je to teda neuvěřitelná práce. Navíc Kantůrek má od Pratchetta povoleno taktéž své překlady doplňovat svým komentářem, takže sem tam nám sám vysvětlí, jak k takovému překladu dané věci došel.
Na samotném příběhu knihy se mi nakonec nejvíce líbí ne fakt, že je to na motiv Fantoma Opery, ale že je příběh, kde se hlavní hrdinky (Bábi Zlopočasá, Stařenka Oggová a Anežka Nulíčková) ocitnou v Opeře, kde řádí vraždící Duch, doplňován příběhěhy právě těchto tří hrdinek. Anežka nám zde ukazuje, jak zoufale chce být někým jiným a Lancreské čarodějnice nás neustále baví svými hláškami a výstupy. Nejvíc mě ale zaujaly postavy kocoura Silvera (který se mimochodem příležitostně mění v muže) a Smrťe.
Závěrem bych už snad jen řekla, že jsem ráda, že jsem okusila i jiné fantasy a v budoucnosti si určitě přečtu i další díly.

Mraky

19. května 2011 v 20:59 | Zlatka |  Fotografie

Další fotka nebe... poslední dobou nefotím nic jiného. Jednou vychází slunce, podruhé zapadá, jednou fotím balón na nebi, jednou vrtulník (ne, kecám, ten jsem nestihla vyfotit), jednou je krásně vyjasněné nebe a jindy jsou zase takové krásné mraky, tedy alespoň mně se líbí :) Ale štvou mě tam ty dráty :/ :D

Až vyletíme z hnízda

18. května 2011 v 17:34 | Zlatka |  DALŠÍ ČLÁNKY

Jako malá holka jsem chtěla být princezna a žít na zámku nebo hradě. Později jsem chtěla být čarodějkou a žít v tajné skrýši na stromě. Teď chci být psycholožkou nebo novinářkou a kde budu žít? Nemám šajnu.

Západ slunce

17. května 2011 v 15:26 | Zlatka |  Fotografie

Tak si říkám...kdyby tam nebyly vidět ty střechy a hlavně ta anténa a místo toho bylo třeba pole nebo další stromy... mohla to být fakt pěkná fotka :)

Objev kouzlo knih (poupravená verze)

15. května 2011 v 12:20 | Zlatka |  DALŠÍ ČLÁNKY
Zdravím, přináším vám článek, který mi vydali na krásná.cz. Je trošku pozměněný - například nechybí druhý odstavec, který mi editoři smazali, a za větu s "IN" a "OUT", kvůli které se do mě pár lidí pustilo, jsem pro jistotu dopsala do závorky, že se jedná o ironii :)

Dále bych chtěla říct, že jsem vděčná za všechny vaše komentáře, jak ty kladné, tak ty, ve kterých mě kritizujete, alespoň vím, čeho se mám příště vyvarovat :) Co mě ale mrzí je, že mi několik z vás neustále psalo, že s fantasy na gymnáziu neobstojím. Já jsem ve svém článku jasně napsala, že mám ráda fantasy, a proto ode mě moc typů na knížky jiného žánru nemáte čekat. Ale to neznamená, že si nepřečtu klasického autora, nebo když si ho přečtu, tak mu neporozumím. Ne gymnáziu ještě nejsem, ale až tam budu - ano, vím, že na moje knížky mi nezbude moc času a místo toho budu lítat po knihovnách a shánět klasické autory, které budeme probírat. Ale do té doby nemám důvod se nutit číst něco, co mě nebaví tolik, jako fantasy. Sama jsem psala, že máme celou škálu různých žánrů a logicky si tedy vybereme ten žánr, který nám má co nabídnout. Z klasiky jsem četla jenom Rozum a cit od Austenové a Kladivo na čarodějnice od Kaplického, obojí mě bavilo a v budoucnosti si hodlám přečíst i další knihy od Jane Austenové a mám i seznam knih klasických autorů, které bych si přečetla i já sama i bez toho, jestli to je povinná četba nebo není. Ale já vám fantasy knihy nevnucuju, tak prosím vy mně nevnucujte klasiku a neříkejte mi více-méně, že na gymnázium nemám, protože čtu fantasy. Neznáte mě, takže mě nesuďte podle toho, co čtu :)


Šílené feministky aneb, když si ženy myslí, že jsou něco více než muži

14. května 2011 v 18:00 | Zlatka |  DALŠÍ ČLÁNKY
Už je to nějaký čas, co jsem narazila na jeden článek na feministky.cz, který mě teda naprosto vykolejil. Neměla bych zde sice udávat odkaz, abych tak neporušila pravidla fóra, ale víte co? Tohle prostě musíte vidět! http://feministky.cz/muj-syn-si-s-nim-pohyboval#josc143536

Pokud jste si článek přečetli, víte, že paní Radka nahrála svého šestnáctiletého syna, jak masturbuje a ještě k tomu všemu mu o tom řekla a požadovala po něm, aby toho ihned nechal, že do 18 let má ještě na takové věci čas a že je připravená ho přestěhovat k sobě do ložnice.
Já teda nevím, v jakém století paní Radka žije, sex je povolený od 15 let a masturbace se ani za sex nepovažuje. Mimoto, nechápu, jak mu to ještě mohla říct a také, že ho při tom ještě natáčela! Dalo by se to považovat za dětské porno a tudíž trestný čin. Nevím jak vy, ale já být jejím synem, tak asi zešílím.

Vím, že ženy jsou i v dnešní době stále znehodnocovány. Někteří muži je stále považují spíše za zboží, které si mohou koupit, a za služky. Ale nejsou takoví všichni. Jsem rozhodně pro emancipaci žen, nechápu, jak kdysi ženy neměly hlasovací právo atd., ale tahle doba je za námi - teda alespoň v ČR, i když samozřejmě muži, kteří nás jako za sobě rovné osoby neberou, jsou zde i v dnešní době. Ale o co vám teď vůbec jde? Hlasovací právo máme, do práce vás taky vezmou, i když tady je fakt, že někdy stejně upřednostní muže před ženou. Ale to hlavní jsme získaly a vy se teď spíše projevujete jako totálně pomatené ženy. Posloucháte se vůbec někdy? Obviňujete muže už totálně ze všeho. Už jenom z toho, že dýchají! Otravují vám tím vzduch, nebo co?

Zasněný kočičák

8. května 2011 v 21:58 | Zlatka |  Fotografie
Opět Vám přináším fotky mého Mikeše.
Tenhle, nebo minulý týden (už nevím), ho taťka šel vykastrovat. Teď si asi někteří z Vás říkají, co jsem to za člověka, že mu upírám slasti jeho kočičího života, ale faktem je, že já to s ním naopak myslím dobře. Takhle alespoň nebude courat za cizíma kočkama, což znamená, že bude doma a nebude někde trajdat po cestách, takže je jen malá pravděpodobnost, že by ho přejelo auto. Ale nechci to zakřiknout, takže 3x ťukám na dřevo.
Takže jsem ho to ráno uklidňovala, sice ne moc efektně, ale v tu chvíli mě to napadlo a ještě teď z toho nemůžu.
"Tak Miky, jdeš tam jako slabý muž a vrátíš se jako silná žena."
Jasně, že by bylo trefnější napsat, že bude z kocoura kočka (i když to samozřejmě není myšleno doslova), ale takhle jsem mu to řekla, no.
Takže teď už to má za sebou a mám pocit, že je zase v dětských létech, protože mazlit a drbat to néé! Pořád se jen kočkovat, hryzat a drápat... Doufám, že ho to přejde, protože nechci být od něj zase poškrábaná :D


Setkáme se v roce 2012 s mimozemšťany?

5. května 2011 v 15:05 | Zlatka |  DALŠÍ ČLÁNKY

ČT2 odvysílala někdy v dubnu velmi zajímavý dokument "Rok 2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí", ve kterém se dozvíme spoustu starých, ale i novějších dat a faktů okolo fenoménu kruhů v obilí a jejich spojitostech s rokem 2012. Myslím, že ne sice všichni skeptici, ale alespoň někteří by po zhlédnutí tohoto dokumentu mohli snad o svých přesvědčeních začít pochybovat.
Já v mimozemský život věřím, podle mě je nesmysl, abychom byli v celičkém vesmíru dočista sami, ale zároveň se děsím toho, kdyby nás opravdu kontaktovali, nebo kdyby na Zemi přistáli, co by se s námi stalo? Jaké by měli s námi úmysly? Snažili by se nás učit a pomoct se nám je pochopit, dostat nás na vyšší vývojový stupeň, nebo by nás přišli zlikvidovat?
Tento dokument obsahuje zcela nová zjištění prolamující naše chápání a čtení v agrosymbolech.
Podle všeho se nás mimozemšťané snaží kontaktovat a předávat nám zprávy o nadcházejících událostech, jenže jakým způsobem je máme číst? Každý z nás je může chápat jinak. Jedno je však jisté: 21. prosince 2012 končí jeden věk a začne věk další. Máme se zprostit falešných lidí, kteří nedodržují své sliby. Bude to bolet, ale ti kteří budou věřit, přežijí a vstoupí do nového zlatého věku a také se setkáme s "vládci hvězd"…

Moc by mě zajímal názor těch, který tento dokument viděli, nebo se o tento fenomén zajímají, takže určitě napište do komentářů váš názor :-).
Těm, kteří dokument neviděli, rozhodně doporučuji se na něj podívat.

Agresivita mezi blogery

1. května 2011 v 18:43 | Zlatka |  DALŠÍ ČLÁNKY
Většina z nás začala s blogařením proto, abychom zde na internetu ukázali, co je v nás, podělili se o své názory, prezentovali se a třeba s někým navázali kontakt. A je opravdu jen a jen na nás, jak toho zde na blogu docílíme.
Některé blogy jsou staré několik let a mají během dne třeba kolem 30 návštěvníků a jiné blogy jsou staré sotva pár měsíců a mají během dne třeba 300 návštěvníků. Jakto?
Jdou s davem, tudíž jejich blog je zaměřený na věci, o které se zajímá většina blogerů, což jsou hlavně mladí lidé ve věku 13 - 17 let. Samozřejmě se stářím blogu, přibývá let i vlastníkovi blogu, takže třeba s blogerkou, se kterou jsem se seznámila, když jé bylo 16, tak dnes jí je 18 apod. Jenže s věkem se také většinou mění koníčky, a tak jste si mohli založit blog o Tokio Hotel a teď už ho máte třeba o Miley Cyrus, ale tak to je vedlejší…

Agresivita mezi blogery tu vždy byla, je a pravděpodobně vždycky bude. Něco se nám na blogu nelíbí, a tak se do jeho autora hned pustíme, proč?
Já nevím, to mi povězte vy.