Posedlost ďáblem aneb příběh Anneliese Michel

12. února 2011 v 19:48 | Zlatka |  Na téma...
Před nedávnem jsem zhlédla film v Moci ďábla (The Exorcism of Emily Rose, 2005), který pojednává o případu dívky Anneliese Michel.

Anneliese narozená 21. září 1952 byla jednou ze čtyř dcer jedné německé katolické rodiny.Podle slov jejích spolužaček byla od dětství drobná a náchylná k nemocem, ale jinak byla normální krásná dívka, která byla veselá a uměla se bavit se svými vrstevníky. To se ale změnilo na podzim roku 1968, kdy bylo Anneliesin necelých 16 let. Podle doktorů se u ní začínají projevovat známky epilepsie, ale sama dívka tvrdila, že při záchvatu jedné noci cítila nějakou cizí sílu, která jí vtlačovala do postele a nedovolila jí dýchat.
Tento případ se opakuje o necelý rok později. Rodinný lékař navrhne neurologické vyšetření, avšak veškeré testy skončily s negativním výsledkem, vyšetření bylo uzavřeno jako epileptické vyšetření a dostala antiepileptika, kterými byla léčena až do své smrti.
Další rok, když byla na ozdravném pobytu, prodělala další záchvat bezvědomí a následující testy opět nic neodhalily. Během tohoto pobytu zažila první vize způsobené zřejmě silnou imaginací, o těchto vizích řekla "obrovská šklebící se tlama ďábla". Tato vize se jí vracela a ona postupně propadala apatii a depresi.
Poslední z řady jejích těžkých záchvatů prodělala v červnu 1972, vyšetření bylo opět negativní. Její vize se vracejí stále častěji a ještě si začne stěžovat na divný zápach, který nikdo kromě ní v domě necítil. V té době začíná hledat pomoc v modlitbě a duchovním životě. Při pouti na San Damiano v Itálii nebyla schopná podívat se na obraz Krista ani vstoupit do kaple a dokonce při pouti napadla ženu, která se o tuto kapli starala.
V této době se o její případ se začíná zajímat specialista na exorcismus a posedlost Adolf Rodewyk. Do jejího života nechce nijak zasahovat, ale je přesvědčený, že se v jejím případě o posedlost skutečně jedná.

V stejné době se s ní seznámil kněz Ernst Alt, který se s ní začal pravidelně modlit. Doporučí jí, aby prodělala další neurologické vyšetření, které má však opět negativní výsledek. Alt poté požádá biskupa Josefa Stangla, aby mohl provést exorcismus, a v září 1975 toto povolení dostane. Mezitím se její stav výrazně zhoršil, dočasně ochrnula, prodělala řadu křečovitých záchvatů, propadala zuřivosti, při kterých napadala okolní osoby a věci, ubližovala si, stěžovala si na návaly horka, přestala spát a trpěla záchvaty hyperaktivity.
První exorcismus se konal 24. září 1975- Prováděli ho Ernst Alt a salvatorián Arnold Renz. Po něm následovalo několik dalších "sezení". Exorcisté při tomto rituálu údajně hovořili s démony, kteří se označovali jako Kain, Nero, Jidáš, Lucifer, Hitler a farář Fleischmann (kněz z blízké vsi žijící v 16. století, který porušil celibát). Subjektivně se její stav zlepšoval a v únoru 1976 dokonce naprosto skončily její vize, ale její fyzický stav se zhoršoval. Ztrácela na váze, odmítala jíst, odmítala lékařskou pomoc a nakonec 1. července 1976 zemřela. Podle pitvy zemřela v důsledku podvýživy a kritici případu tvrdí, že tato podvýživa byla způsobena během exorcismu, což je však vzhledem k délce vymítání nesmyslné. Anneliese odmítala potravu systematicky a dlouhodobě bez ohledu na probíhající vymítání.
Její rodiče a oba exorcisté byli o dva roky později odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody.
Později církev prohlásila, že dívka ďáblem posedlá vůbec nebyla a že se exorcisté zmýlili. Přesto se u jejího hrobu scházeli poutníci a požadovali její blahoslavení.
Tvrdili, že její tělo se nerozkládá, a tak její rodina požádala o exhumaci, která proběhla 25. února 1978; tělo jevilo běžné známky rozkladu.

Po zhlédnutí filmu jsem váhala. Je skutečně něco takového možné? Ale jestli existuje ďábel, znamená to, že existuje i Bůh? Čím více informací jsem i o tom přečetla, tím více pochybuji. Anneliese pocházela z hluboce věřící rodiny, proto je zcela pochopitelné, že došla k závěru, že je posedlá, a když si to začali myslet i ostatní, jen jí to v tom utvrdilo a tím, že to měla v sobě tak hluboce zakořeněné a sama tomu věřila, vyslovovala výše zmíněná jména "6 démonů" při vymítání. Ale když netrpěla epilepsií ani žádnou psychózou, co jí bylo?
To mě zase vrací k možnosti, že byla skutečně posedlá. Jak to však s ní bylo doopravdy, to se asi nikdy nedozvíme.

Fotky ani video, na kterém je zaznamenán exorcismus (pouze zvuk, nikoli obraz) nebo její pozdější stav sem dávat nebudu z jednoho jediného prostého důvodu. Nahání mi to husí kůži. Když jsem hledala informace o Anneliese a nechala si to rozdělané na ploše, moje matka - jak jinak - pustila nahrávku, i když ví, jak nesnáším když se mi hrabě v rozdělaných věcech. To že jsem v pokoji s ní bylo samozřejmě už vedlejší. Takže jsem obsah zmiňované nahrávky slyšela a víckrát ho slyšet už nechci.
Jinak Vám doporučuji, abyste si přečetli tento článek, ale vzhledem ke stránce, na jaké se článek nachází, se někomu může zdát… katolický a takový i je. Ale za přečtení nic nedáte.
Nakonec se ptám, k čemu se přikláníte Vy? Byla skutečně posedlá, nebo byla nemocná nějakou nám neznámou nemocí?

Zdroj obrázku: la-duchesse.blog.cz
Zdroj informací: wikipedie.cz
jezis.sk
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Myslíte si, že Anneliese byla posedlá, nebo nemocná?

nemocná
nevím a ani raději vědět nechci
posedlá

Komentáře

1 claire-amanda claire-amanda | 12. února 2011 v 21:56 | Reagovat

Ty jo to je celkem dost krutý ten člének...jinak mooc hezky píšeš a máš skvělej blog doporučila mi ho kámoška a měla prevdu je boží.

2 Zlatka Zlatka | Web | 12. února 2011 v 22:05 | Reagovat

[1]:Díky ;)

3 michka michka | Web | 12. února 2011 v 22:35 | Reagovat

Na čtení toho doporučeného článku momentálně nemám čas, ale jenom tak z toho, co tu máš ty - já jsem vůči takovým věcím opravdu skeptická a na takové věci, jako je Bůh, duše, duchové, blablabla, odmítám věřit, podle mě to nemá žádný reálný základ a kdyby něco takového opravdu existovalo, pochybuju, že dnešní technika by to nedokázala zachytit.
Takže rozhodně nevěřím ani tomu, že by ta dívka byla posedlá - jak jsi psala, byla z katolické rodiny a takové věci jí do hlavy museli vtloukat od malička. Určitě musela mít nějakou nemoc, poruchu, cokoli, ale buď byli lékaři v té době opravdu nemožní, nebo jenom narážela na ty špatné

4 AmandaSims AmandaSims | Web | 12. února 2011 v 23:12 | Reagovat

Ahoj, já si tady jenom přivlastnim jeden dík, tak Calire-Amandina kamarádka jsem já. Tak to ale pls neber náko blbě, takže sry za blbej koment., no nic papapa. :-D  :-P

5 Zlatka Zlatka | Web | 12. února 2011 v 23:55 | Reagovat

[3]: No já věším na duchy, ale nic víc, ale podle mě taky byla jenom nemocná...

[4]: V pohodě :D

6 DeNNy DeNNy | Web | 13. února 2011 v 18:28 | Reagovat

Tak tento případ já dost znám, a docela mě to i zajímá. Osobně sama nevím jestli byla nemocná nebo posedlá, radši to ani vědět nechci... Dokonce je na youtube k vidění audiozáznam exorcismu.

7 samara1998 samara1998 | Web | 19. února 2011 v 14:28 | Reagovat

O tomto jsem četla v časopise. Vážně mě zaujala. Podle mě byla posedlá. Když reagovala agresivnější na kříž, tak proč ne... :-D

8 Peťka :) Peťka :) | Web | 20. února 2011 v 9:29 | Reagovat

tenhle film jsem neviděla a ani mi to nijak nechybí... na druhou stranu mě to docela láká. tato témata jsou neskutečně zajímavá. kdo ví,jak to ve skutečnosti všechno je... ale podle mě může něco jako posedlost existovat...člověk nikdy neví...

9 mumu mumu | 20. března 2011 v 14:29 | Reagovat

Slečna je skeptik,hm? Nadarmo se neříká, že nejvetším úspěchem Zlého je přesvědčení lidí v to, že neexistuje. Možná nevěříš v Boha ani ve Zlého, ale věř, že on věří v Tebe...

10 mumu mumu | 20. března 2011 v 14:30 | Reagovat

Pardon: To Michka

11 anonym anonym | 29. března 2013 v 18:02 | Reagovat

Ahoj,ještě jsi tam zapoměla napsat,že umřela kvůli tomu,ona nechtěla rozhřešení,ale svobodu,chtěla žít,chtěla žít bez bolestí,umřela protože viděla svatou marii,a ta se jí zeptala na to jestli chce dál žít a dokázat tak světu že démoni a ďábel skutečně existují existuje a nebo jestli chce zemřít a přestat cítit tu bolest kterou cíti.A anneliese si zvolila smrt.Proto zemřela.

12 Ondřej Ondřej | E-mail | 18. dubna 2016 v 15:27 | Reagovat

Všem, není tu zmíněno,mluvila i cizími jaziky,halucinace takového typu u epilepsie nejsou, jsem epileptik a rozhodně vím že při záchvatu se nemluví,nemáte vědomí, a právě naopak restartuje se vám mozek,tak že si nic nepamatujete, tak hodinu, bolí vás celé tělo,Exorcismus mě zajmá,Démoni jsou energie negativní slova smyslu,vím že existuje lucidní snění nebo astrální cestování,jak je potom možné nevěřit v boha, nevidím boha jako postavu, ale enrgii která je nad naše chápání

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama