Twilight series

21. března 2009 v 17:42 | Zlatka |  KNIHY
V dnešním světě je Twilight sága všem známá a odstartovala také éru upírů. Není snad jediného člověka, který by o ni neslyšel. A já vás milí zlatí lituji, tedy alespoň ty, kteří nadšeně slintají nad Robertem Pattinsonem, Taylorem Lautnerem a spol. Ani z poloviny nevíte, jaké Stmívání skutečně je. Jste ovlivnění filmem a jen pár výjimek možná dokázalo vidět knihu tak, jako jsme ji viděli my - skalní fanoušci, jež knihu četli v dobách, kdy se o filmu mohlo pouze spekulovat.
Postrádám ty časy, kdy jsme zakládali ankety, jaký Edward by byl nejlepší? Hayden Christensen, Henry Cavill, nebo snad Gaspard Ulliel? Ale tohle vše jsem zde už jednou psala a já se nerada opakuji, takže čtěte článek zde.
Níže si můžete přečíst mé názory na jednotlivé knihy, co se týče filmů, líbily se mi zatím všechny díly a trpělivě očekávám Rozbřesk. Zatím u mě zabodovalo nejvíce Zatmění.

↓Twilight - Stmívání↓
Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, ani Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdrahžší. Milenci balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.

Můj názor: Tuto knihu jsem četla v listopadu 2006 (bylo mi 11 let), tedy v době, když u nás přišel na trh Nový Měsíc. Knihu jsem měla přečtenou během jednoho dne a hodně z vás ví, proč ;) Nemusím psát, že příběh je to romantický, Edward je dokonalý a že totálně nevím, co na Belle vidí, protože tohle většina z vás cití stejně. Co vám chci napsat je, že tahle kniha... teda vlastně celá sága (ale první dva díly hlavně) ovlivnila můj život. Četla jsem ji asi 6x a klidně si ji přečtu zase. Ale už nikdy to nebude jako napoprvé. Kdybych si mohla vymazat pamět, smazalabych ten den, kdy jsem ji četla, a pak bych si ji přečetla znovu úplně poprvé. Protože když jsme tu knihu četla poprvé, bylo to dobrodružství ;)


↓New Moon - Nový Měsíc↓
Pro Bellu Swanovou je jedna osoba důležitější než vlastní život: Edward Cullen. Ale zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dovede vůbec představit. Edward už Bellu zachránil ze spárů zlého upíra, avšak nyní, když jejich vztah ohrožuje vše, co jim je drahé, oba zjišťují, že jejich potíže teprve začínají...

Můj názor: Tuto knihu jsem četla taktéž v listopadu 2006. A proklínala jsem ji, proklínala jsem Meyerovou, jak mi tohle mohla udělat, protože jsem se hodně nabrečela. Samozřejmě jsem ji přestala proklínat ve chvíli, kdy se Edward k Belle vrátil a dokonce ji pořádal o ruku. Tenhle díl jsem četla 4x a s odstupem času ho mám ku podivu nejraději.↓Eclipse - Zatmění↓
Seattlem otřásá série záhadných vražd a Belle znovu hrozí nebezpečí od záludné upírky, jež stále touží ji zabít. Uprostřed toho všeho se navíc musí rozhodnout, čemu dá přednost: lásce k Edwardovi, nebo přátelství s Jacobem. Edward je upír, Jacob vlkodlak. Jsou jako led a oheň. Společnou mají jen vzájemnou nesmiřitelnou nenávist. A ještě jedno rozhodnutí musí Bella učinit: má zvolit život, či smrt? Ale co pro ni znamená život a co je smrt?

Můj názor: Pamatuji si, jak jsem na tenhle díl netrpělivě čekala :) A pak jsem málem umřela (obrazně řečeno), protože z tohohle dílu jsem měla totální depku (viz. tenhle článek). Ale filmové verze stála za to, knižní samozřejmě také, moc ráda jsem si četla scénku ve stanu. Ale tuhle knihu jsem četla jen jednou a mám ji v oparu... pravděpodobně to bude tou depkou, co mi způsobila a že jsem se u ní hodně nabrečela :D

↓Breaking Dawn - Rozbřesk↓
Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swanovou splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně proplétá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlánka Bellina života - objevená ve Stmívání a poté roztřepená a potrhaná v Novém Měsíci a Zatmění - zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady?

Můj názor: Tahle kniha byla... úžasná jako všechny díly, dokonce i Jakeova část byla čtivá, ale na Belliny části pochopitelně neměla ;)
Hodně se mi líbilo, že se Jake otiskl do Nessie a celkově příběh byl skvělý, ale já, jakožto rozená pesimistka, bych dala přednost špatnému konci. Tuhle ságu miluji, ale myslím, že špatný konec by byl hodně strhující, zničil by mě a já bych pak byla ještě spokojenější :D Zní to divně, ale ti, kteří dávájí předost nešťastným koncům, jistě chápou ;)

↓The second short life of Bree Tanner - Druhý krátký život Bree Tannerové↓
Kniha popisuje druhý krátký život Bree - novorozené upírky, se kterou jsme se setkali v Zatmění...
Bree Tannerová si život, který žila předtím, než získala dokonalé smysly, nadlidské reflexy, ohromnou sílu a neodolatelnou touhu po krvi, sotva pamatuje. Zato ví, že život, který žije s ostatními novorozenými upíry, má několik jistot a několik pravidel: hlídej si záda, nepřitahuj na sebe pozornost a hlavně to stihni domů do úsvitu, jinak zemřeš.Bree získá mezi novorozenými nečekaného spojence a přítele v Diegovi, který se stejně e jako ona snaží zjistit něco víc o jejich stvořitelce. Jakmile si oba uvědomí, že novorození jsou jen figurky v partii větší, než si vůbec dokázali představit, musí se Bree a Diego rozhodnout, na kterou stranu se postaví a komu budou věřit. Ale když je všechno, co víš o upírech, založeno na lži, jak poznáš pravdu?

Můj názor: Tato kniha nám ukazuje naprosto jiný pohled na děj knihy Zatmění, ukazuje nám, jaký je doopravdy svět upírů - novorozených. Kniha se čte snadno a rychle, ale má jedinou chybu - je krátká, bohužel... proto je to Druhý krátky život Bree Tannerové...


* zdroj obrázku Edwarda a Belly na louce - mercuralis.deviantart.com
* zdroj obrázku obalů knih - arara.cz 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama